Начало Местен фокус Олимпийски реликви и Царска футболна купа показва музеят на спорта във Варна
7234
България

Олимпийски реликви и Царска футболна купа показва музеят на спорта във Варна

Олимпийски реликви, показващи постиженията на варненските спортисти, както и Царска футболна купа, могат да видят посетителите на музея на спорта във Варна. Той се намира в Юнашкия салон в крайморския град и макар че все още няма статут на музей, представя повече от 150 експоната, а колекцията непрекъснато се увеличава.Идеята да представим успехите на варненските спортисти, сред които има олимпийски, световни, европейски и национални шампиони, възникна през 2016 г., каза началникът на общинската дирекция „Спорт“ Кристиан Димитров.

| 03 Март 2025, 07:45 ч.
Олимпийски реликви и Царска футболна купа показва музеят на спорта във Варна
Олимпийски реликви и Царска футболна купа показва музеят на спорта във Варна
Снимка © DFA

Олимпийски реликви, показващи постиженията на варненските спортисти, както и Царска футболна купа, могат да видят посетителите на музея на спорта във Варна. Той се намира в Юнашкия салон в крайморския град и макар че все още няма статут на музей, представя повече от 150 експоната, а колекцията непрекъснато се увеличава.

Хората от региона на Плевен са пример, че България има гражданско общество ка

Възнамерявам да свършим това, за което най-много хора са гласували за нас, ка

В парламента започнаха дебатите по втория вот на недоверие към кабинета "Желя

Граждани се събраха пред Съдебната палата в София на протест под наслов "Вън

София е домакин днес на форума „ЕС среща Балканите“. Организатори

Идеята да представим успехите на варненските спортисти, сред които има олимпийски, световни, европейски и национални шампиони, възникна през 2016 г., каза началникът на общинската дирекция „Спорт“ Кристиан Димитров. По думите му целта е да стане видно колко много постижения имат местните клубове и техните възпитаници. Най-хубавото е, че в Юнашкия салон идват много деца и младежи, подчерта Димитров. Според него, когато видят големите успехи на своите съграждани, има голям шанс и у тях да се запали спортният дух и в бъдеще да накарат сънародниците си да се гордеят с тях.

Димитров посочи още, че идеята за музея среща голяма отзивчивост у местната спортна общественост. По думите му се носят нови и нови експонати и вече трудно се намира място къде да бъдат представяни. Повечето от изложените предмети са дадени на музея с протокол, който му дава правото да ги съхранява и представя.

Централните витрини в музея са посветени на варненските спортисти, представили блестящо страната ни на олимпиади. Посетителите могат да видят сувенири от постиженията на боксьора Ивайло Маринов - олимпийската му титла от Сеул през 1988 г., световната в Мюнхен през 1982 г., и четирите му европейски титли – 1981, 1983, 1989 и 1991 г.

Акцент в музейната сбирка е витрината на футболния клуб Черно море. Спечелената от отбора Купа България през 2015 г. стои редом със „Златната топка“ на националния селекционер Илиан Илиев, когато е избран за треньор номер едно на страната ни през 2021 г. Същата награда, но шест години по-рано получава и друг от най-успешните треньори на „моряците“ – покойният вече Никола Спасов. Сред експонатите е и архивна снимка на футболист номер едно на Варна за 20 век Божил Колев, който е пет пъти шампион на България и три пъти носител на Купа България.

Обособена е и витрина за вечния „враг“ – футболен клуб Спартак. В нея вниманието привлича сребърната Царската купа. Тя е връчена на отбора на 18 септември 1932 г., пред 10 000 зрители в София, където Шипченски сокол (днес Спартак - Варна) побеждава Славия с 2:1 след продължения и става държавен първенец. Гостите могат да видят и Купата за най-добър вратар на българското първенство за 1983-1984 г., спечелена от капитана на „соколите“ Красимир Зафиров. Във витрината не липсват и снимки от незабравимия за феновете 1/8-финален сблъсък на Спартак от турнира за Купата на носителите на купи (КНК) с Манчестър Юнайтед на 19 октомври 1983 г. Мачът се играе пред 40 000 зрители на стадион „Юрий Гагарин“, а варненци губят с 1:2.

Моторист е загинал след удар в задната част на бус мерцедес "Спринтер", в рай

На 16 април 1879 г. в Търново е приета първата българска Конституция, така се

Конкурс за рисунка на тема „Нашата енергия, нашата планета“ орган

Посетителите на музея могат да видят олимпийският екип от Лондон 2012 на Йордан Йовчев, както и медалът му от турнира Гран При през 2007 година в Милано. Сред олимпийските реликви е и наградата на Румяна Нейкова за спортист номер едно на България за 2008 г., спечеленият медал от бореца Иван Янков, както и факелът, носен от варненските спортисти за олимпийските игри в Мюнхен през 1972 г.

В музея е обърнато специално внимание на най-грациозния спорт – художествената гимнастика, с постиженията, с които Варна има основания да се гордее. Посетителите могат да видят златния медал на Деспа Кателиева, спечелен на световното първенство в града през 1969 г., както и отличията, и част от уредите, с които са играли нашите момичета в Сараево през 1989 г. Тук са и предмети, дадени от капитана на златния национален ансамбъл в Токио - Симона Дянкова.

Редом с витрината, посветена на нежните дами от художествената гимнастика, стои тази с постиженията в областта на каратето и бокса. Неслучайно Варна отдавна си е спечелила прозвището „столица на бойните спортове“, подчерта Димитров. Специално място в колекцията заема оригинална купа на първия българин световен шампион по карате киокушин - Шихан Емил Костов, който триумфира в най-твърдия стил през 2001 г. в родината на този спорт - Япония. Във витрината са ръкавиците на световната и европейска шампионка по бокс Станимира Петрова, както и на световния шампион по кикбокс в стил К1 за професионалисти – Владимир Вълев (Питбула).

Специално място в музея е отредено на водните спортове. Посетителите могат да видят част от отличията от най-старото плувно състезание у нас – маратона Галата-Варна, чието начало е поставено през 1940 г. и не е прекъсвано дори по време на войната. Изложени са греблото на трикратния бронзов медалист от световно по кану каяк – Паисий Любенов, както и отличията на неговите колеги Добромир Дончев и Йордан Йорданов. Подредени са и реликви от ветроходството, плуването, водната топка.

Във витрините могат да бъдат разгледани и постиженията на варненските спортисти в колективните игри – баскетбол, волейбол, хандбал. Медали, фланелки, снимки разказват и припомнят истории и имена, прославили града и родината по света. Пример за това е и представеният пикел на Атанас Скатов - първият българин, изкачил четири осемхилядника за една година, и на всеки от тях развял логото на Варна – Европейска столица на спорта.

Специално място в музея намира снимката на проектанта на Юнашкия салон - архитект Манол Йорданов. Строителството на тази уникална не само за Варна сграда започва през 1909 г., а официалното откриване е на 9 май 1911 г. Тя е построена с дарения от граждани, частично финансиране от Общината и с участието на няколко спортни организации. На фасадата и до днес стои девизът „Смелост, стройност, солидарност, здраве, труд и постоянство“ - идеалите на Юнашкото движение, очертани от идеолога му Тодор Йончев през 1898 г.

Кристиан Димитров съобщи още, че на 17 май – Деня на българския спорт, Юнашкият салон ще бъде домакин на Ден на отворените врати. По този начин до спортната слава на Варна ще могат да се докоснат повече ученици и граждани.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Община Калояново ще изгради четири къщи за резидентна грижа към Дома за възрастни хора с деменция в с. Горна Махала
Община Калояново ще реализира проект за изграждане на четири къщи за резидентна грижа към Дома за възрастни хора с деменция в село Горна Махала, съобщи в интервю кметът на общината ...
През празничните дни паркирането в синята зона във Варна ще бъде безплатно
През празничните дни около Великден синята зона във Варна няма да работи, съобщиха от общинската администрация. Паркирането ще е безплатно от утре до 21 април включително. От Общин ...
Гори покривът на бившата фабрика "Болшевик" в Троян
Гори покривът на бившата фабрика "Болшевик" в Троян, . На място работят два пожарни екипа, изпратени са и служители на полицията. Сигналът е постъпил на спешния телефон 112 в 15:53 ...
Цените на горивата в по-малките селища в Монтанско остават по-високи в сравнение с областния център
Цените на горивата в селата и малките градове на област Монтана остават без промяна, независимо от спада им на световния пазар и в големите градове у нас, установи репортерско проу ...
Санират девет жилищни блока в Ямбол с близо 27,7 млн. лева от Плана за възстановяване и устойчивост
Близо 27,7 млн. лева от Националния план за възстановяване и устойчивост ще бъдат вложени в саниране на девет жилищни блока в Ямбол. Това съобщиха на прессконференция от Община Ямб ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Полицията в Добрич е задържала 13-годишно момче за побой над непълнолетен в центъра на града
Полицията в Добрич е задържала 13-годишно момче, извършило побой над непълнолетен в центъра на града, съобщиха на брифинг от Областната дирекция (ОД) на МВР в Добрич. На брифи ...
Община Калояново ще изгради четири къщи за резидентна грижа към Дома за възрастни хора с деменция в с. Горна Махала
Община Калояново ще реализира проект за изграждане на четири къщи за резидентна грижа към Дома за възрастни хора с деменция в село Горна Махала, съобщи в интервю кметът на общината ...
Кметът на петричкото село Беласица Велик Филчев е депозирал своята оставка
Кметът на петричкото село Беласица Велик Филчев е депозирал своята оставка. "Дойде времето за това решение. 14 години са доста време за един кмет да реализира това, което е мислил ...
Козунаци за Великден получиха възрастни и хора с увреждания в Монтана
Кметът на Монтана Златко Живков дари 350 козунака на хора с увреждания от шест социални организации в града. „Това са светли великденски празници и е нормално човек да намери ...
През празничните дни паркирането в синята зона във Варна ще бъде безплатно
През празничните дни около Великден синята зона във Варна няма да работи, съобщиха от общинската администрация. Паркирането ще е безплатно от утре до 21 април включително. От Общин ...
Тикер в 18:00 ч.
Полицията в Добрич е задържала 13-годишно момче, извършило побой над непълнолете ...
Начало Местен фокус
7234
България

Олимпийски реликви и Царска футболна купа показва музеят на спорта във Варна

Олимпийски реликви, показващи постиженията на варненските спортисти, както и Царска футболна купа, могат да видят посетителите на музея на спорта във Варна. Той се намира в Юнашкия салон в крайморския град и макар че все още няма статут на музей, представя повече от 150 експоната, а колекцията непрекъснато се увеличава.Идеята да представим успехите на варненските спортисти, сред които има олимпийски, световни, европейски и национални шампиони, възникна през 2016 г., каза началникът на общинската дирекция „Спорт“ Кристиан Димитров.

| 03 Март 2025, 07:45 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Олимпийски реликви и Царска футболна купа показва музеят на спорта във Варна
Олимпийски реликви и Царска футболна купа показва музеят на спорта във Варна
Снимка © DFA

Олимпийски реликви, показващи постиженията на варненските спортисти, както и Царска футболна купа, могат да видят посетителите на музея на спорта във Варна. Той се намира в Юнашкия салон в крайморския град и макар че все още няма статут на музей, представя повече от 150 експоната, а колекцията непрекъснато се увеличава.

Идеята да представим успехите на варненските спортисти, сред които има олимпийски, световни, европейски и национални шампиони, възникна през 2016 г., каза началникът на общинската дирекция „Спорт“ Кристиан Димитров. По думите му целта е да стане видно колко много постижения имат местните клубове и техните възпитаници. Най-хубавото е, че в Юнашкия салон идват много деца и младежи, подчерта Димитров. Според него, когато видят големите успехи на своите съграждани, има голям шанс и у тях да се запали спортният дух и в бъдеще да накарат сънародниците си да се гордеят с тях.

Димитров посочи още, че идеята за музея среща голяма отзивчивост у местната спортна общественост. По думите му се носят нови и нови експонати и вече трудно се намира място къде да бъдат представяни. Повечето от изложените предмети са дадени на музея с протокол, който му дава правото да ги съхранява и представя.

Централните витрини в музея са посветени на варненските спортисти, представили блестящо страната ни на олимпиади. Посетителите могат да видят сувенири от постиженията на боксьора Ивайло Маринов - олимпийската му титла от Сеул през 1988 г., световната в Мюнхен през 1982 г., и четирите му европейски титли – 1981, 1983, 1989 и 1991 г.

Акцент в музейната сбирка е витрината на футболния клуб Черно море. Спечелената от отбора Купа България през 2015 г. стои редом със „Златната топка“ на националния селекционер Илиан Илиев, когато е избран за треньор номер едно на страната ни през 2021 г. Същата награда, но шест години по-рано получава и друг от най-успешните треньори на „моряците“ – покойният вече Никола Спасов. Сред експонатите е и архивна снимка на футболист номер едно на Варна за 20 век Божил Колев, който е пет пъти шампион на България и три пъти носител на Купа България.

Обособена е и витрина за вечния „враг“ – футболен клуб Спартак. В нея вниманието привлича сребърната Царската купа. Тя е връчена на отбора на 18 септември 1932 г., пред 10 000 зрители в София, където Шипченски сокол (днес Спартак - Варна) побеждава Славия с 2:1 след продължения и става държавен първенец. Гостите могат да видят и Купата за най-добър вратар на българското първенство за 1983-1984 г., спечелена от капитана на „соколите“ Красимир Зафиров. Във витрината не липсват и снимки от незабравимия за феновете 1/8-финален сблъсък на Спартак от турнира за Купата на носителите на купи (КНК) с Манчестър Юнайтед на 19 октомври 1983 г. Мачът се играе пред 40 000 зрители на стадион „Юрий Гагарин“, а варненци губят с 1:2.

Посетителите на музея могат да видят олимпийският екип от Лондон 2012 на Йордан Йовчев, както и медалът му от турнира Гран При през 2007 година в Милано. Сред олимпийските реликви е и наградата на Румяна Нейкова за спортист номер едно на България за 2008 г., спечеленият медал от бореца Иван Янков, както и факелът, носен от варненските спортисти за олимпийските игри в Мюнхен през 1972 г.

В музея е обърнато специално внимание на най-грациозния спорт – художествената гимнастика, с постиженията, с които Варна има основания да се гордее. Посетителите могат да видят златния медал на Деспа Кателиева, спечелен на световното първенство в града през 1969 г., както и отличията, и част от уредите, с които са играли нашите момичета в Сараево през 1989 г. Тук са и предмети, дадени от капитана на златния национален ансамбъл в Токио - Симона Дянкова.

Редом с витрината, посветена на нежните дами от художествената гимнастика, стои тази с постиженията в областта на каратето и бокса. Неслучайно Варна отдавна си е спечелила прозвището „столица на бойните спортове“, подчерта Димитров. Специално място в колекцията заема оригинална купа на първия българин световен шампион по карате киокушин - Шихан Емил Костов, който триумфира в най-твърдия стил през 2001 г. в родината на този спорт - Япония. Във витрината са ръкавиците на световната и европейска шампионка по бокс Станимира Петрова, както и на световния шампион по кикбокс в стил К1 за професионалисти – Владимир Вълев (Питбула).

Специално място в музея е отредено на водните спортове. Посетителите могат да видят част от отличията от най-старото плувно състезание у нас – маратона Галата-Варна, чието начало е поставено през 1940 г. и не е прекъсвано дори по време на войната. Изложени са греблото на трикратния бронзов медалист от световно по кану каяк – Паисий Любенов, както и отличията на неговите колеги Добромир Дончев и Йордан Йорданов. Подредени са и реликви от ветроходството, плуването, водната топка.

Във витрините могат да бъдат разгледани и постиженията на варненските спортисти в колективните игри – баскетбол, волейбол, хандбал. Медали, фланелки, снимки разказват и припомнят истории и имена, прославили града и родината по света. Пример за това е и представеният пикел на Атанас Скатов - първият българин, изкачил четири осемхилядника за една година, и на всеки от тях развял логото на Варна – Европейска столица на спорта.

Специално място в музея намира снимката на проектанта на Юнашкия салон - архитект Манол Йорданов. Строителството на тази уникална не само за Варна сграда започва през 1909 г., а официалното откриване е на 9 май 1911 г. Тя е построена с дарения от граждани, частично финансиране от Общината и с участието на няколко спортни организации. На фасадата и до днес стои девизът „Смелост, стройност, солидарност, здраве, труд и постоянство“ - идеалите на Юнашкото движение, очертани от идеолога му Тодор Йончев през 1898 г.

Кристиан Димитров съобщи още, че на 17 май – Деня на българския спорт, Юнашкият салон ще бъде домакин на Ден на отворените врати. По този начин до спортната слава на Варна ще могат да се докоснат повече ученици и граждани.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Община Калояново ще изгради четири къщи за резидентна грижа към Дома за възрастни хора с деменция в с. Горна Махала
През празничните дни паркирането в синята зона във Варна ще бъде безплатно
Гори покривът на бившата фабрика "Болшевик" в Троян
Цените на горивата в по-малките селища в Монтанско остават по-високи в сравнение с областния център
Санират девет жилищни блока в Ямбол с близо 27,7 млн. лева от Плана за възстановяване и устойчивост
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Април
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
На преден план
Полицията в Добрич е задържала 13-годишно момче за побой над непълнолетен в центъра на града
Сфера
Община Калояново ще изгради четири къщи за резидентна грижа към Дома за възрастни хора с деменция в с. Горна Махала
Местен фокус
Кметът на петричкото село Беласица Велик Филчев е депозирал своята оставка
Основна линия
Козунаци за Великден получиха възрастни и хора с увреждания в Монтана
Сфера
През празничните дни паркирането в синята зона във Варна ще бъде безплатно
Местен фокус
Взети са необходимите мерки за обезпечаване на обществения ред, пожарната и пътната безопасност по празниците в Софийска област
Основна линия
Окръжният съд в Бургас допусна изпълнение на Европейска заповед за арест на италиански гражданин, издирван за убийство
Контекст
Меморандум за сътрудничество беше подписан между Столичната община и трите национални академии по изкуства
Основна линия
Отхвърлен бе и вторият вот на недоверие към кабинета "Желязков", който продължава като правителство на малцинството
Контекст
Почетният гражданин на Шумен Мустафа Чаушев ще изнесе концерт с дъщеря си в родния си град
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.